Strona głównaZwiązkiDepresja po śmierci współmałżonka czasem przychodzi z opóźnieniem

Depresja po śmierci współmałżonka czasem przychodzi z opóźnieniem

U niemal połowy starszych osób najsilniejsza depresja pojawia się 6 w okresie do 18 miesięcy od utraty partnera. Tylko u 10 proc. osób następuje do tego czasu pocieszenie się i powrót do nastroju sprzed śmierci bliskiej osoby.
Depresja po śmierci  współmałżonka czasem przychodzi z opóźnieniem W Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzono badania więcej niż 900 000 dorosłych traci swojego partnera każdego roku. Prawie 75 proc. z nich jest powyżej 65 roku życia. Organizacja AARP, która reprezentuje ludzi po 50-tym roku życia, twierdzi, że w USA jest blisko 14 milionów owdowiałych osób, z tego prawie 80 proc. to kobiety.

W wielu przypadkach depresja dosięga wdowca lub wdowę nie od razu po śmierci małżonka, lecz dopiero po pewnym czasie. Prawie 16 proc. osób zapada na chroniczną depresję po starcie współmałżonka. Nasilenie żalu następuje najczęściej w przedziale od 6 do 18 miesięcy po śmierci ukochanego partnera. Ponad 40 proc. badanych, powiedziało, że w ich małżeństwo było bardzo szczęśliwe, ale - choć z trudem - są w stanie poradzić sobie z utratą małżonka.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog