Kiedy jesteśmy w długotrwałym związku, możemy w końcu uznawać współmałżonka czy partnera za „coś oczywistego" i zapomnieć o okazaniu wdzięczności i doceniania go. Pracownicy Uniwersytetu Illinois przekonują jednak, że wcale nie musi tak pozostać.
Psychologowie chcieli sprawdzić, dlaczego
wdzięczność ze strony współmałżonka lub partnera zmienia się w czasie i czy można ją poprawić dzięki określonym programom mającym na celu poprawę relacji.
- Wdzięczność wydaje się wręcz sekretem związków i ważnym elementem układanki romantycznych relacji, któremu do niedawna nie poświęcano zbyt wiele uwagi w badaniach naukowych. W
związkach małżeńskich nie chodzi jedynie o bycie wdzięcznym wobec partnera, ale także o poczucie bycia docenianym. Wdzięczność ma charakter interpersonalny - mówi psycholog prof. Allen Barton.
Spośród kilkuset par część wzięła udział w programach terapeutycznych online dotyczących relacji, w ramach których przedstawiono zasady i praktyki umożliwiające lepszą komunikację, zrozumienie konfliktów i rozwiązywanie problemów w ich związku.
Najpierw przyjrzano się czynnikom, które sprzyjały osłabieniu poczucia bycia docenianym. Okazało się, że częściej mniej doceniane czuły się kobiety. Co więcej, osoby w starszym wieku rzadziej doświadczały wdzięczności ze strony partnera w miarę upływu czasu.
- Te ustalenia mają sens. Kiedy spotykamy kogoś, bardzo chętnie okazujemy wdzięczność. Z biegiem czasu to uczucie się zatraca i ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy, że partner nie czuje się tak doceniany, jak by chciał. Wiemy zaś, że zapewnienie partnerom poczucia uznania i dowartościowanie ich znacząco wpływa na poprawę jakości
relacji - stwierdza prof. Barton.
- Jak odkryliśmy, poziom postrzeganej wdzięczności poprawił się po udziale w programach terapeutycznych. Wzrosła ogólna jakość relacji w parach w kilku wymiarach - zauważa prof. Barton.
- Wdzięczność to wyjątkowy czynnik, który bywa niższy w długotrwałych relacjach, ale można go poprawić poprzez programy dotyczące mechanizmów funkcjonowania relacji. (...) - Jeśli jesteś w związku, pamiętaj, aby regularnie prawić konkretne, szczere komplementy współmałżonkowi lub partnerowi. Zachęcam również pary, aby pytały się nawzajem, czy są obszary, w których jedna osoba nie czuje się doceniana, a następnie starały się temu zaradzić - radzi prof. Barton.
- Funkcjonowanie rodziny wymaga dużo pracy, a staje się ona jeszcze trudniejsza, gdy twoje wysiłki nie są doceniane. Zadbaj więc o regularny rytm w związku, w którym oboje partnerzy wyrażają wdzięczność i oboje czują się docenieni - poleca prof. Barton.
Na podstawie: Don't feel appreciated by your partner? Relationship interventions can help